Značka Elektronika Praha vznikla díky nadšení Čechoslováků pro hi-fi.
1.ETAPA
Nějak to začít muselo...
Vše začalo již v roce 1960 vznikem Klubu Elektroakustiky jako nová odbornost pod Svazarmem. V roce 1967 následoval vznik časopisu Hudba a Zvuk (předchůdce dnešních Audio Magazínů), který vedl Jiří Janda. V rámci uvolnění politické situace se v roce 1968 podařilo pracovníkům časopisu realizovat první mezinárodní výstavu hi-fi Expo 68 v budově Dopravního Podniku (v Holešovicích tenkrát i dnes). V rámci výstavy bylo Gramofonovými Závody v Loděnici vydáno první gramofonové album, zárodek Gramofonové Edice Čs hi-fi Klubu. Přes obsazení ČSSR vojsky spojeneckých armád se výstavu podařilo zrealizovat ještě třikrát, ale již ve spolupráci s profesionální agenturou Made In Publicity-zařízením ČTK. Druhá výstava hi-fi Expo 69 byla v paláci u Hybernů a redakce časopisu Hudba a Zvuk na ní měla svou expozici, ve které byly vystaveny zahraniční audio přístroje určené k prodeji s volnou cenotvorbou. Výsledným efektem byla na konci výstavy čátka téměř 500.000,-Kčs (v té době až nepředstavitelná, nový osobní automobil stál 50.000,-Kčs).
2. ETAPA
Touha a zdroje znamenaly zrození...
Právník Klubu Elektroakusitky navrhl jak peníze realizovat, a tak bylo pod Svazarmem a Čs. hi-fi klubem v roce 1969 založeno hospodářské hnutí hi-fi Servis (později přejmenováno na Elektronika Praha). Prvním přístrojem podniku byl integrovaný zesilovač Transiwatt 30 G varáběný ve výrobním provozu Na Klaudiánce, druhým výrobkem byly polystyrenové reprosoustavy RS 20P s výrobou v Legerově ulici, které doplňoval gramofon SG 40 z produkce podniku sídlícího ve Vysočanech. Vedle výrobní činnosti podniků byla také zřízena prodejna hi-fi Servis ve Smečkách. V následujících letech ještě proběhly výstavy hi-fi Expo 1970, opět u Hybernů a velká výstava AVRO 1971 v Bruselském Pavilonu (vyhořel, současné výstaviště Holešovice)
.
3. ETAPA
Těžká doba jako příležitost...
Po roce 1971 nastal progresivní útlum, časopis Hudba a Zvuk byl zrušen, výstavy AV Techniky organizované Čs. hi-fi Klubem nebyly dále povoleny a označení podniku hi-fi Servis se ukázalo ve Svazarmu příliš konfliktní, proto byl podnik dva roky po svém vzniku přejmenován na Elektronika Praha. Ve svém výrobním programu a obchodní činnosti pokračoval, dal příležitost největším kapacitám českého audia, sešli se v něm Jiří Janda (později Au/Ra), Miroslav Láb (od roku 1988 Technický Ředitel Elektronika Praha), RnDr. Bohumil Sýkora, Pavel Dudek a další. Postupem času byl v Modřanech zbudován výrobní areál Elektronika Praha se skvělým zázemím, do kterého byla kumulována výroba zesilovačů Transiwatt, elektronických přístrojů včetně výroby přístrojů pro radioamatéry a reproduktorových soustav řady RS. Posledním rozšířením byly prodejny/servisní místa v Brně a Hradci Králové.
4. ETAPA
Konec starých časů...
Rozkvět značky zabrzdilo porevoluční období, podnik Elektronika Praha byl zrušen v roce 1991.
5. ETAPA
Vše pokračuje dále...
Návrat značky a pokračování v tradici započalo vývojem nových hifi produktů a příslušenství již v roce 2021 s cílem uvedení na trh do konce roku 2023, což se zdárně povedlo. Bohatá historie značky tak může přejít do fáze úspěšného pokračování...
Pár slov k legendárnímu logu
Značka Elektronika Praha je s vámi od roku 1969 a po celou dobu ji reprezentuje typické, elegantní i nadčasové logo, které vzniklo díky kreativitě původního člena hospodářského sdružení, jenž upravil na osciloskopu vykreslený průběh nejrychlejšího signálu do vyobrazené podoby evokující zároveň mechanickou kliku. Logo tak nese informaci, že jde o elektronické produkty vyráběné s vysokým podílem ruční práce.
ČESKÝM STÁTEM CHRÁNĚNÁ ZNAČKA, REGISTROVANÁ NA ÚŘADU PRŮMYSLOVÉHO VLASTNICTVÍ. ZNAČKA PATŘÍ SPOLEČNOSTI HORIZON TRADING PRAGUE s.r.o.
Společnosti Horizon Trading Prague je zapsána Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 160510, IČO: 290 21 367
Tým Elektronika Praha.